PECS - zkrácený popis :
Fáze III - Rozlišení obrázku

Cíl :
Dítě by mělo požádat o danou věc tím, že dojde ke komunikační desce vybere vhodný obrázek z několika obrázků a dá ho  komunikačnímu partnerovi.

Příprava na fázi III :
- měli bychom mít obrázky, které budeme požadovat a také obrázky, které nejsou vhodné
- nevhodné obrázky mohou být například takové, které nemá dítě moc rádo nebo takové, o které
  neprojevuje zájem, nebo nepatří ke kontextovému tématu (např. bota a občerstvení)

Poznámky :
- nevyužíváme zde žádné slovní pobídky či výzvy
- měníme pozici obrázků na komunikační desce, aby dítě neurčovalo obrázek podle pozice umístění a muselo ho
  hledat

Postup :
- ukažte dítěti 2 samostatné obrázky, jeden žádoucí a druhý, který se mu jistě nelíbí (neoblíbená věc...)
- nejdříve začněte s dvojcí reálných objektů (např. umístěte obrázky mezi dítě a požadovanou věc)
- téměř okamžitě, zkuste schovat reálný objekt a ukažte dítěti pouze ty dva obrázky
- dávejte dítěti za úkol reálné objekty (věci), které vypadají shodně jako na obrázku. Např. oblíbená věc -
  gumový medvídek a fotografie toho samého gumového medvídka, neoblíbená věc - kartáček na zuby a
  fotografie toho samého kartáčku na zuby.
-nyní můžete říci "Chceš medvídka?!" - počkejte několik sekund a vraťte obrázky mezi ostatní obrázky (na
 desku)
- pokud dítě podá kartičku s neoblíbenou věcí (obrázek kartáčku), dejte mu do ruky skutečný kartáček - dítě
  by ho nemělo chtít, proto jsme chtěli, aby to byla neoblíbená věc. Kartáček položte zpátky a zkuste výběr
  znovu, můžete mu zde pomoci se správným výběrem tak, že vedete jeho ruku svojí rukou.
- průběžně kontrolujte, aby dítě mělo zájem o žádoucí věc
- jakmile se dítě naučí rozlišovat mezi obrázky, používejte desku s vícero symboly, aby se dítě naučilo používat
  vybírat z více různých obrázků
- v procvičování pokračujte dokud dítě neumí rozlišovat mezi 1-20 obrázky
- nyní můžete vytvořit tématické desky s obrázky a ty pak spojit do knihy
- žádané věci můžete také umístit z dosahu, aby jste zvýšili příležitosti k vyžádání věcí pomocí obrázků
- dítě je připraveno přejít do fáze IV, jestliže dokáže rozlišovat mezi různými obrázky a je schopno požádat o
  preferovanou věc pomocí obrázku výběrem z větší skupiny


Podle : http://www.bbbautism.com/pecs_picture_discrimination.htm volně přeložil

Ing.L.Pavlištík

Odkaz PECS fáze II   Odkaz PECS fáze IV
Alenka o.s. - hlavní stránka